Gimnazjum nr 2 w Gostyninie im. Polskich Noblistów:


Niezapomniana wizyta w Hiszpanii

Poniedziałek, 2 marca
Podczas pierwszego dnia wizyty uczniowie wspólnie z rówieśnikami z rodzin goszczących uczestniczyli w specjalnie przygotowanych zajęciach lekcyjnych i sportowych. Nauczyciele wzięli udział w spotkaniu, podczas którego zrelacjonowano wykonane de tej pory zadania projektowe. Uczestniczyli także w mini-wykładzie prezentującym system edukacji w Hiszpanii i prowadzili lekcje z uczniami I.E.S. Los Moriscos. Wszyscy mieliśmy też okazję poznać budynek szkolny i obejrzeć specjalnie przygotowane dekoracje w klasach i na korytarzach. Po południu gości ze wszystkich krajów partnerskich - Anglii, Polski, Rumunii, Szwecji i Turcji powitano podczas oficjalnej uroczystości w miejskim audytorium w Hornachos, a wieczorem po dniu pełnym wrażeń spotkaliśmy się na kolacji przygotowanej przez uczniów szkoły goszczącej i ich rodziców.


Wtorek, 3 marca
We wtorek wspólnie z gospodarzami wizyty rozpoczęliśmy zwiedzanie Extremadury - regionu, w którym znajduje się Hornachos. Wybraliśmy się do stolicy regionu - Méridy. Miasto założone w 25 roku p.n.e. przez Oktawiana Augusta nazywane jest często "hiszpańskim Rzymem" ze względu na liczne zabytki z okresu rzymskiego. Zwiedziliśmy przepięknie zachowany teatr rzymski oraz Narodowe Muzeum Sztuki Rzymskiej, a spacerując po mieście podziwialiśmy również inne zabytkowe budowle.


Środa, 4 marca
W środę wybraliśmy się do Cáceres - miasta w Extremadurze, które oferuje miłośnikom zwiedzania i historii swoistą podróż w czasie. W zabytkowej części miasta znajduje się ok. 40 pięknych budowli średniowiecznych, renesansowych i barokowych. Stanowią one jeden z najcenniejszych zespołów architektonicznych w Hiszpanii, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wycieczce towarzyszyła muzyka i śpiew, której nie brakowało w czasie całej wizyty. Tym razem radosnym uczniom wtórował uliczny muzykant na starym mieście w Cáceres.

Czwartek, 5 marca
Czwarty dzień wizyty spędziliśmy w szkole w Hornachos, gdzie odbywał się właśnie dzień otwarty. Uczniowie brali udział w przygotowanych z tej okazji zajęciach i atrakcjach, a nauczyciele pracowali nad planem zadań w programie Erasmus+ na najbliższe miesiące. Po południu mieliśmy czas na spacer po okolicy. Nauczyciele ze wszystkich krajów partnerskich wyruszyli, aby obejrzeć IX wieczny zamek w Hornachos i posłuchać koncertu miejskiego chóru w zabytkowym kościele. O 19:00 na miejskim stadionie rozpoczął się mecz piłki nożnej, w którym rywalizowali ze sobą reprezentanci nauczycieli i uczniów z krajów partnerskich.
Piątek, 6 marca
W piątek mogliśmy podziwiać naturalne piękno regionu, gdyż organizatorzy spotkania zaproponowali nam ponad 17-kilometrowy spacer po otaczających miasto górach. Trasa została starannie wytyczona, tak abyśmy mogli podziwiać widoki unikając wyczerpującej wspinaczki. Popołudnie i wieczór były czasem na wspomnienia i pożegnania z przyjaciółmi z krajów partnerskich.
Sobota, 7 marca
Z samego rana uczniowie i nauczyciele ze wszystkich krajów partnerskich uczestniczących w spotkaniu projektowym w Hiszpanii wyruszyli w podróż powrotną do domu. Nasza grupa po przyjeździe autokarem z Hornachos do Madrytu zatrzymała się jeszcze jeden dzień w stolicy Hiszpanii, gdyż wylecieć do Polski mogliśmy dopiero w niedzielny poranek. Odwiedziliśmy kilka znanych miejsc w Madrycie - Plaza Mayor, Plaza de Espana, Pałac Królewski, stadion Estadio Santiago Bernabéu. Wybraliśmy się także na zakupy na jednej z najbardziej reprezentacyjnych ulic miasta - Gran Vía. Spacer po mieście zakończyliśmy w miejskim Parku Retiro. Chociaż pobyt w Madrycie był bardzo miły i ekscytujący wszyscy tęskniliśmy już za nowymi przyjaciółmi i z melancholią wspominaliśmy wspólnie spędzone chwile.